Tato rodina patří k nejstarším na Předměstí Veselí. Tkadlec Filip Hostýnek měl devět dětí, z nichž nejvýraznější stopu zanechal jeho syn Johan, povoláním tkadlec, ale také předměstský písař. Dochoval se nám jeho zápis o velkém požáru ze 14. dubna 1813, kdy vyhořelo 285 domů. Taky podrobně popisuje stavbu nového předměstského obecního domu, včetně rozpočtu novostavby. Informuje nás taky o zřízení nového hřbitova v roce 1834. Johanův syn František, kloboučník, postavil nový dům v Chaloupkách (č. 409, rodný dům Ferdinanda Sršně). Františkův syn Jiří, kloboučnický mistr, zemřel mladý, a tak jeho manželka Rozárie se provdala za kloboučníka z Velké, Ferdinanda Sršně. V kloboučnické tradici pokračovali Jiřího synové, František a Jan. Bratři František a Jan Hostýnkové si vzali za manželky sestry Blažkovy z Rybníčku. František Hostýnek se stává ve Veselí nejen známým kloboučníkem, ale váženou osobností, dirigoval například chrámový sbor, všem svým dětem poskytl hudební vzdělání. Jeho bratr Jan působil jako kloboučník ve Bzenci.
Dům v Chaloupkách č. 409, kde se narodil 1874 kloboučnický mistr František Hostýnek, ale taky jeho nevlastní bratr, Ferdinand Sršeň, který se prosadil v Hollywoodu
Všechny děti kloboučnického mistra Františka Hostýnka se narodily na Rybníčku. Z Rybníčku pocházela taky manželka mistra Hostýnka, která byla dcerou hostinského Blažka. Z rodinné kroniky Hostýnků: František Hostýnek vzpomínal na den 18. října 1911. Maminka uklízela lignit, vozila ho na kolečkách z ulice pod šopu. Říká mně: „Franti, zaběhni pro tetičku Gajdorusovou, ať hned přijde, že budeme mít miminko.“ Tetička přišla a narodil se nám Hynek (na fotce sedí na klíně matky)
V roce 1913 František Hostýnek zakoupil výhodně umístěný dům v centru Předměstí Veselí, naproti Záložny
Nový dům postavil Hostýnek roku 1934. V přízemí se zleva nacházelo kloboučnictví, uprostřed v pronájmu Antonín Brožek s galanterním zbožím a zprava drogerie a benzínka Otakara Horáka, také v pronájmu.
Hatěcký mostek, fotografie Josefa Tašla, řeznického mistra a manžela Anděle Tašlové
Na dvoře u Hostýnků v roce 1924. Ladislav Hostýnek byl strojvůdcem v České Třebové
Ojedinělým případem je účast tří Hostýnků v řadách čs. zahraniční jednotky. Zde působil Boris, jeho bratr Hynek a bratranec ze Bzence, Karel Hostýnek.
Při výcviku ve Velké Británii. Zleva Boris Hostýnek, Antonín Tcháček, Karel Hostýnek a Hynek Hostýnek
Zleva Hynek Hostýnek s Antonínem Ticháčkem ze Zarazic a Bohuslav Prchlý. Po roce 1948 Hynek Hostýnek nesouhlasil s vývojem událostí u nás a emigroval do Marseille. Ticháček byl na mnoho let uvězněn.
Interiér původního Hostýnkova kloboučnického obchodu. Svého bratra Františka, při výběru klobouku, obsluhuje jeho sestra Antonie. Krásná fotka Josefa Tašla, před rokem 1933.
Doma se Františkovi říkalo Fanuš a byl mezi sourozenci dominantním. Jednoho dne rozhodl, že společně postaví raketu. Potají ze starých krabic od klobouků, lepe-ním zhotovili papírovou rouru, do níž pěchovali střídavě vatu, cukr a střelný prach. Rouru upevnili na palici, kterou držel nejmladší Hynek. Kouskem šňůry zapálili nálož a následovala silná exploze, roura se roztrhla, palice odlétla do Moravy a Hynek měl sežehlé vlasy, ale pamatoval si to do dospělého věku.
František vystudoval textilní průmyslovku v Brně, načež odjel do bulharského města Samokov budovat textilku. Po pobytu v Dalmácii, kde působil v tkalcovně, dělal ředitele továrny v Mariboru. V říjnu 1932 se ve Veselí oženil s Giselou Reinišovou z Terstu. Z tohoto manželství se narodil roku 1935 syn Jiří. V Zágrebu vypracoval projekt na přádelnu, ale po vpádu Němců do Jugoslávie byl na Františka vydán zatykač. Na falešný pas uprchl do Itálie a odtud později do Švýcarska. V roce 1946 se stává zástupcem firmy Ciba Basilej v Brně - chemie a barviva. Roku 1949 je zatčen, křivě obviněn ze zločinu ohrožení obrany republiky a vězněn až do roku 1952. Čtyři roky potom bydlel u sestry Antonie ve Veselí, sledován STB, občas vyslýchán. Byl stále zaměstnancem firmy Ciba. 24.12.1956 byl vypovězen z republiky, odjel do Basileje kde pracoval v oddělení vývoje firmy Ciba. Protože František znal situaci v naši republice, v pravidelných intervalech zasílal své sestře do Veselí nedostatkové zboží. Antonie bratru posílala hurtíkův chleba. František Hostýnek zemřel v Basileji 15. srpna 1972.
František Hostýnek (*1906 +1972) roku 1924, před odjezdem do Bulharska. Dvůr starého přízemního domu na Předměstí č. 121. František Hostýnek se postupným působením v různých evropských textilkách vypracoval na špičkového odborníka především v barvením textilu
Bulharské město Samokov, kde působil mladý František Hostýnek
František Hostýnek s neteří Marií a synovcem Jiljím po propuštění z vězení v roce 1953
Ve firmě Ciba pracoval František Hostýnek v oddělení vývoje
František Hostýnek v Basileji s manželkou Giselou a synem Jurajem
Za poskytnutý dokumentární materiál děkuje veselihistoricke panu MUDr. Jiljímu Minaříkovi