Původně byla celá židovská komunita soustředěna do těchto čtyřech domů
V průběhu 19. století se ve Vídni uplatnila řada osobností pocházejících z Veselí nad Moravou. Nejvýraznější stopu zde zanechal rod Ornsteinů. Ornsteinové patřili ve Veselí nad Moravou k nejpočetnějším židovským rodinám, v matrice narozených z let 1785-1830 je uvedeno 18 dětí s tímto příjmením. Právě roku 1786, se Isaku Ornsteinovi a jeho manželce Ester narodila dcera Kateřina. Tato rodina žila v domě č. IV, který byl součástí bloku židovských domů připojených k městským hrad-bám. V tomto domě žilo více Ornsteinů, mimo jiné také Löbl Ornstein, jenž přišel ze Strážnice, a měl 5 synů z nichž tři - Markus, Lazar a Samuel vytvořili 3 hlavní větve tohoto rodu ve Veselí. Markus měl 6 dětí. Nejzajímavější z nich byl nejmladší syn Emanuel (*1821 +1901), který byl lékařem u hraběte Chorinského a je po-hřben na židovském hřbitově ve Veselí nad Moravou.
Lazar (Leopold) Ornstein měl také 6 dětí, a bydlel v malém domku č. 203, na začátku Sudomírek. Historicky důležití byli především dva jeho synové - Abrahám a Josef. Přestože to byli bratři, byli zcela rozdílných povah a naprosto jinak oblíbení mezi spoluobčany. Oba byli aktivní v politickém životě. Abrahám působil na Předměstí, kde byl I. radním. Josef byl 12 let oblíbeným starostou Města Veselí a byl m.j. držitelem Zlatého záslužného kříže s korunou. Bydlel na náměstí v domě č. 8. Jak nás informuje zpravodaj z Veselí ve Slováckých novinách z roku 1891: „oba bratři jsou jako nebe a dudy. Starosta Josef se o obec všemožně stará, vykonal mnoho cest pro obec, aniž by si nechal proplatit cestovné, nebere ani služné, peníze půjčuje na nepatrný úrok, nebo zcela bez úroku, finančně podporuje obecní projekty. Zapůjčil 13.000 zl. na zakoupení školní budovy od vojenského eráru, aniž by jakýkoliv úrok žádal. Naproti tomu Předměstský Abrahám by na obecní podnik nedal ani haléř, raděj by si koleno nechal nebozezem vrtat, od křesťanů bere nekřesťanské úroky. Za tyto úroky již nakoupil velmi mnoho polností.“
Židovský pohřeb, kresba Ludvíka Ehrenhafta
Abrahám Ornstein, který kdysi začínal jako obchodník s obilím, byl později úspěšným majitelem realit. Byl hodně neoblíbený, ale přesto byl zvolen za I. radního. Bydlel na Předměstí v přízemním domku č. 120, naproti mostu přes Moravu. Svým šesti dětem umožnil studium a všechny se ve světě dobře uplatnily. Terezie v Bratislavě, Sikmund v Terstu, Betti ve Vídni, JUDr. Max byl vrchním soudcem ve Vídni, JUDr. Jakub Ornstein byl advokátem ve Vídni, předsedou židovské asociace ve Vídni, mimo jiných se zasloužil o omilostnění Leopolda Hilsnera. Hugo Ornstein byl v Rio de Janeiro generálním konzulem Rakouska v Brazilii. Tento úspěšný velkoobchodník zprostředkoval dovoz brazilské kávy do Rakouska. Abrahámova dcera Charlotte se provdala do Třebíče za majitele koželužny Bernharda Subaka. Firma J.H.Subak a synové ovládala výrobu kůží v Třebíči v druhé polovině 19. století. Od roku 1871 směla tato slavná firma nést na svém štítě císařský znak, roku 1878 se tato firma zúčastnila Světové výstavy v Paříži. V té době byla na vrcholu své produkce, pracovalo zde 400 až 600 zaměstnanců. Ještě v roce 1926 zaměstnávala 250 dělníků, provoz slábl a roku 1931 výroba zanikla.
Nejmladším synem Abraháma Ornsteina byl Hugo (*1865 ve Veselí n/M.). Hugo Ornstein se stal největším dovozcem brazilské kávy. Jeho firma sídlila v Rio de Janiero a v Terstu (v Terstu později firmu vedl jeho bratr Sigmund). Po skončení I. světové války se Hugo Ornstein stal generálním konzulem Rakouska v Brazilii. Jeho „Růžový dům“ se stal na dlouhá léta konzulátem Rakouské republiky. Hugo zemřel roku 1936 ve Vídni, ale na jeho přání byl pohřben na veselském hřbitově, kousek od hrobu jeho otce Abraháma. Hugo Ornstein si vzal za manželku svoji sestřenici, Hedviku Subar. Z tohoto manželství se narodila dcera Dora, provdaná za Adolfa Gottlieba. Dora Gottliebová přivedla na svět roku 1920 syna Ottu, slavného brazilského chemika.
Dora Gottliebová byla dcerou Hugo Ornsteina a Hedvigy Subarové. Dora se provdala za Adolfa Gottlieba, který měl v Brně továrnu na kovové nástroje. Později rodina Gottliebova převzala v Brazilii firmu vyrábějící esenciální oleje, založenou Hugem Ornsteinem. Otto Gottlieb vynikající brazilský chemik, který byl v letech 1998, 1999 a 2000 nominovaným na Nobelovu cenu.
Městský starosta Josef Ornstein založil roku 1890 nadaci Ornstein, která každoročně finančně podporovala chudobné žáky Obecné školy a také sociálně slabé občany Veselí nad Moravou. Z úroků částky 2.400 korun (později navýšené), byla vždy před Vánocemi nakoupeno kolem 40 párů obuvi v celkové hodnotě kolem 300 korun. O něco menší částka byla každoročně rozdána taky chudobným občanům. Podobnou nadaci založil také jeho bratr Abrahám a také jeho synovec Hugo Ornstein. Poslední podporu z nadace vyplatil městský strážník 11 chudobným občanům 24. prosince 1942. Potom německé úřady všechny židovské nadace zrušily.
SOkA Hodonín, fond AM-VM, č. 163, 164, 165, 166
Generální konsul Hugo Ornstein ve Vídni, zemřelý dne 9. srpna 1936, rodák z Veselí nad Moravou, ve své poslední vůli nařídil založit nadaci pro chudé ve Veselí nad Moravou těmito slovy:„Chudým mého rodného města Veselí nad Moravou, zanechávám tisíc Liber Šterlinků k uložení v dobrých titulech, nebo prvotřídních hypotékách, z jejichž úroků se vyplatí v poměru 1/3 křesťanským a 2/3 židovským chudým dvakrát ročně a sice 16.června v den úmrtí mé matky a 13.listopadu v den úmrtí mého otce.“ SOkA Hodonín, fond AM-VM, č. 165, fol.47-71
Třetí větev započatá Samuelem Ornsteinem je také pozoruhodná. Nejstarší syn Leopold (Löbl) se stal ve Vídni císařsko-královským hlavním vydavatelem tabáku, tuto pozici později převzal jeho syn Emil narozený ve Veselí roku 1860. Druhý Leopoldův syn Sigfried byl ve Vídni zubařem. Salomon Ornstein se uplatnil v Holešově, kde vybudoval sladovnu, kterou později převzal jeho syn Emanuel. Emanuelův syn JUDr. Viktor Ornstein byl Vrchním zemským soudním radou ve Vídni a presidentem Demokratické asociace pro židovské uprchlíky v USA.
Na židovském hřbitově ve Veselí nad Moravou se nachází celkem 13 náhrobků rodiny Ornsteinovy. Oba bratři, Abrahám a Josef, leží na hřbitově nedaleko od sebe, a jakoby i jejich náhrobky vyjadřovaly jejich povahy. Abrahám leží pod ponurým těžkým černým náhrobkem, kdežto Josef se svojí manželkou Emou odpočívají pod bělostným štíhlým mramorovým obeliskem. Hugo Ornstein zemřel sice 9. srpna 1936 ve Vídni, ale byl pohřben ve Veselí nad Moravou. Je zajímavé, že Ornsteinové jsou s druhým nejvýznamnějším židovským rodem ve Veselí, s Kohny, spřízněn pouze v případě Leopolda Ornsteina, který si vzal za manželku Kateřinu, dceru Salomona Kohna.
Ještě před vznikem Československa se všechny staré tradiční židovské rody z Veselí vytratily. Většinou odešly do větších měst, především do Brna nebo Vídně. Jiné nové rody - např. Galia, Reichsfeld nebo Löwy se do našeho města v té době naopak přistěhovaly.
Literatura: Georg Gaugusch, Wer einmal war, Amalthea signum verlag 2016, Vídeň
Löbl Ornstein *1753 ve Strážnici, manželka Alžběta (Anna, Bella) *1757. Pět synů:
Hugo Ornstein
Rakouský generální konsul v Brazílii, držitel velké stříbrné medaile rakouské republiky, čestné medaile Červeného kříže I. třídy, majitel firmy Ornstein & spol. v Rio de Janeiro
zemřel 9. srpna 1936 ve Vídni a podle jeho přání byl 12. srpna 1936 pochovám v rodném městě, Veselí nad Moravou.
Adolf Gottlieb, zeť Dora Gottlieb, dcera Dr. Jakub Ornstein, bratr
Otto, Felix, Mena, Petr Gottlieb, vnuci
Veselský rodák Hugo Ornstein, generální konzul Rakouska v Brazilii, zemřel ve Vídni, ale pohřben je ve Veselí nad Moravou
Vladimír Groš