Kdyby sa zlámala tá ostrožská míra,
pod kerú odvédli staréj matce syna
Jedného odvedli, druhého čekajú
a temu tretímu koníčka sedlajú
Byuo nás, byuo nás bratranců jedenást,
všeckých nás odvédli v Ostroze jeden ráz.
Byuo nás, byuo nás od jednéj mamičky,
všecí sme nosili po boku šabličky.
Tyto písničky si zpívali veselští odvedenci při odvodech do Rakousko-Uherské armády. Odvody se konaly brzy zjara v Uh. Ostroze v hostinci Nový svět, kam rekruty přivezlo několik koňských povozů. Součástí odvodu byla lékařská prohlídka, odvedenec musel mít dostatečnou míru (minimální výška činila 154 cm). Roku 1890 dostal každý rekrut od starosty 20 krejcarů, každý odvedený 1 zlatý. Původně nosili rekruti kolem krku černý šátek, který později změnili za voničku na klobouku, nebo na klopě kabátu. V neděli byla za odvedence sloužena mše svatá. Před odjezdem na vojnu se budoucí vojáci loučili s děvčaty v hospodě při muzice. Rukovalo se v 21 letech, vojenská služba trvala 3 roky. Většina rekrutů si přála u odvodu uspět. Na neodvedené se pohlíželo s pohrdáním.
Jedna z nejstarších taky nejhezčích fotek veselských odvedenců. Éra pavích per. Vzadu zprava stojí František Holek (*1903) ze Břehů
Ročník 1909, první zleva Jan Všetula
Starší fotka rekrutů z alba rodiny Kozumplíkové
7 odvedenců s 5 nezapálenými cigaretami. Foceno 20.3.1927 Karlem Šímou
Zarazičtí rekruti, první pováleční, tedy rok 1945. Zprava stojí Vladimír Horký, v křesle sedí Buchta od Zmole.
Odvedenci ročníku 1907, třetí zleva sedí Jaroslav Šivel
Tuto fotku měl bývalý rekrut stále při sobě, byl na ni hrdý, proto je tak ošoupaná. Mladé muže doprovázel Obecní strážník Matouš Sukup, zvaný „Manas“
Odvedenci ročníku 1924 (foto Urbančík). Zcela vzadu druhý zprava Ota Weber
Veselským rekrutům ročníku 1912 hrála do pochodu dechovka
Odvody roku 1948. Ročník 1926 a 1927. Zleva Jaroslav Léska, Miroslav Čech, Milan Příhonský, Břeťa Rychlík, Jiří Kratochvíl, Luboš Bauer, Jaroslav Páč
Antonín Weber zemřel mladý (1925-1956)
Odvody 15. října 1954
V březnu 1964 se konaly odvody ve Veselí nad Moravou v Kulturním domě. Branci měli 18 let.
Tato fotka je z Veselí, ale odvedenci z Veselí nejsou
Vladimír Salčák a Luboš Nováček (*1936)
Když roku 2004 byla zrušena povinná vojenská služba, spousta mladých mužů si oddechlo, že neztratí zbytečně dva roky života. Starší pánové ovšem zastávali názor, že vojna představovala pro mladého člověka důležité vyzrání a tvrdili, že z chlapců dělala chlapy. Ti kteří vojnu absolvovali většinou po létech na ní vzpomínali pozitivně, pamatovali si především ty veselé historky, které vyprávěly vnoučatům. S koncem povinné vojenské služby skončily také odvody.