MYSLIVOST NA VESELSKÉM PANSTVÍ

Za Rakouska-Uherska byla myslivost spojována s vlastnictvím půdy. V našem městě byl největším vlastníkem pozemků šlechtický rod Chorinských, který také prováděl myslivost a vykonával právo lovu. Na veselském panství se nacházel tzv. „kačeník“, což byl rybníček umožňující odchyt živých kachen. Myslivcem a vášnivým lovcem byl Bedřich Chorinský, který v letech 1904 a 1911 podnikl lovecké výpravy do Afriky. Z těchto cest shromáždil rozsáhlou sbírku, kterou v roce 1922 věnoval Moravskému zemskému muzeu v Brně. Vliv na tento dar mělo jistě i Bedřichovo přátelství s tehdejším kustodem muzea Karlem Absolonem, významným archeologem a paleontologem.  Vzájemně se navštěvovali, Absolon často jezdil do Veselí. Dar to byl rozsáhlý, katalog zpracovaný Absolonem má celkem 466 položek, z toho 243 větších preparovaných zvířat (P.Futák Chorynští, str. 114)


Letecký snímek „kačeníku“ z roku 2013

Kačeník“ na mapě z roku 1827

„Kačeník“ a stavba „odlehčováku“ na leteckém snímku z roku 1938

Více o „kačeníku“ zde: www.veselihistoricke.cz/stodolnisko-a-zurkovo-jezero

Na lovecké výpravě do Afriky hraběte Chorinského doprovázel Antonín Hubáček (klečící)

Lovecké trofeje z veselského zámku

Lovecké trofeje z veselského zámku

Antonín Hubáček na snímku z Afriky

Zleva Hubáček, uprostřed Bedřich Chorinský nad pakoněm žíhaným (1910)

Zprava stojí nadlesní Adolf Pohl a jeho pes Boj

Hon v Kladikově

Personál veselského panství. Zleva stojí praktikant František Strašílek  *1853 (působil v Písku), adjunkt Karel Möller *1843  (působil ve Vnorovech), zahradník Adolf Stojan *1850 (působil ve Veselí). Zleva sedí Adolf Pohl  *1844 (působil ve Veselí), Josef Příhoda *1846 (působil ve Veselí), adjunkt Jan Aujeský *1837 (působil v Písku)

Touto expozicí se představil Velkostatek hraběte Chorinského na výstavě Slovácko 1937 v Uh. Hradišti

Snímek z Vučkopole na Podkarpadské Ukrajině, kde měli Chorinští menší statek. Na voze sedí Bedřichův mladší syn Francin (*1925)



Vladimír Groš